Obaly na klíče


Rozšířené hledání

Všechno se může poškodit, i ochranný obal klíče od auta, který ukrývá citlivé elektronické zařízení. Náhradní obaly a spínače jsou dostupné na Internetu.

Klíč od auta se může poškodit

Klíčky od auta jsou jedním z nejvyužívanějších předmětů v domácnosti, podobně jako mobilní telefony. Někteří lidé je berou do ruky třeba i desetkrát za den, mačkají tlačítko imobilizéru, otevírají vůz, zasouvají klíč do spínací skříňky startéru, popojedou dva kilometry, pak jdou na oběd, za hodinu odjíždí na nákup, pak k natankování paliva, do zaměstnání, na úřady, na výlet do přírody atd. A klíče jsou stálým společníkem na cestách a samozřejmě od nich očekáváme, aby spolehlivě fungovaly.

Ačkoli bývají robustní, mohou přestat sloužit a v tu chvíli pak nastupuje klíč náhradní, anebo nové obaly na klíče.

Kdy poptávat náhradní obal na klíče od auta

Běžné opotřebení – málokdo se chová ke klíčům od domu nebo od auta s úctou tak, že by je nosil ve speciálním polstrovaném obalu. Ačkoli je uvnitř klíčů elektronické zařízení, jsou to pořád jen klíče, na první pohled nic zvláštního, co přece musí vydržet fungovat vždy a všude za každých okolností. Při ukládání do tašek a batohů a při další manipulaci se plastový obal opotřebovává, časem nese stopy vrypů, škrábanců, může se kus odlomit. To bývá častokrát důvodem k výměně obalu i k pořízení silikonového krytu.

Nefunkční tlačítko – bohužel častým jevem bývá zaseknuté či obroušené tlačítko, které neplní správně svou původní funkci. Opět důvod k jeho náhradě za nové. Výhodou je, že lze pořídit obaly na klíče přesně podle vzoru většiny typů vozidel, takže je téměř od těch originálních nerozeznáte. Pouze nemají původní logo a ochrannou známku automobilového výrobce.

Prasklý skelet – mnoho řidičů zachází s klíči velmi hrubě, hází s nimi, pokládají na ně (třeba i omylem) těžká břemena, např. batoh plný věcí, stavební materiál atp. Stává se, že skelet praskne, není totiž obvykle vyrobený z tvrzeného materiálu, ale z docela obyčejného polyetylenu, který také časem stárne.

Klíče od auta jsou dnes citlivé elektronické přístroje, i když to na první pohled zrovna nevypadá. Je v nich umístěn imobilizér – důležitý bezpečnostní prvek.

Obaly na klíče chrání citlivou elektroniku

Dokážete si představit situaci, že by všechna auta na ulici byla odemčená a kdokoli by kdykoli mohl usednout za volant kteréhokoli z nich a odjet, kam se mu zlíbí? Byl by to neuvěřitelný chaos a lidé by se museli být schopni mezi sebou nejprve domluvit, a to v současné době nepřipadá v úvahu. Součástí každého vozu je tedy pochopitelně klíč, ale už ne jen obyčejný mechanický, který pootočí západku dveří a uvede do provozu zapalování, ale elektronický.

Automobilové klíče se již zhruba 25 let vyrábí s vnitřním čipem – imobilizérem, jedinečným elektronickým zabezpečením vozidla, což snížilo počet krádeží a vloupání do vozidel, ale zároveň zvýšilo nároky majitelů a provozovatelů vozů dbát na šetrné zacházení s klíčem, jakožto elektronickou součástkou.

Citlivá elektronika je chráněna plastovým obalem a ten lze zakoupit jako samostatný výrobek. Důvodů k pořízení nového obalu je celá řada, většinou však jde o mechanické poškození originálu, špatně fungující tlačítka, anebo zhotovení náhradního klíče – zde ovšem musíte mít jistotu, že lze imobilizér zkopírovat, pokud ano, pak není problém pořídit náhradní obal, transponderový čip, silikonový ochranný kryt, baterii nebo mikrospínač.

Obaly na klíče od vozidel většiny běžně vyráběných typů včetně starších vozů jsou svým vzhledem věrnou kopií originálních klíčů, pouze není jejich součástí logo (ochranná známka výrobce vozu). Jsou to pouze obaly, případně s funkčními tlačítky, tedy vnější skelet bez baterie a vnitřního čipu imobilizéru. K obalu je však možné přiobjednat baterii, čip i mikrospínač, stejně tak ochranné silikonové pouzdro.

U některých typů obalů lze poptávat i přestavění na vystřelovací verzi autoklíče, kdy se kovová část zasouvá do pouzdra, a tím zvyšuje komfort při ukládání klíčů do kapes a zavazadel. Vystřelovací klíč nepoškrábe předměty v tašce, nepotrhá oděvy a nebude tlačit v kapse, kovová část je bezpečně zasunuta uvnitř plastového obalu a vysouvá se pouze v okamžiku cíleného přiblížení k vozidlu.
Barion fizetés